The Craft Patch: Cheap Eats Week 4: Menu Planning

The Craft Patch

Crafts, Home Decor, DIY's and Recipes

Wednesday, March 6, 2013

Cheap Eats Week 4: Menu Planning

First off, a big "I'm sorry" to those who have been following the Cheap Eats series...the last week has been crazy at our house with lots on the schedule and a nasty bout of sickness and putting together a post was beyond my ability. (Let's be honest, there were a couple of days there where taking a shower was beyond my ability. Ha ha.)  It's been basic survival mode for the last few days. Anyway...excuses, excuses. Today's a new day and I'm back on track!


Wednesday: Beef Stroganoff
Thursday: B.L.T.'s
Friday: Spinach Enchiladas **(see below)
Saturday: Chicken and Black Bean Taco Salad
Sunday: Hamburger Hash
Monday: Sweet and Sour Chicken
Tuesday: Potato Soup and Cornbread

2 gallons milk 4.14
frozen broccoli .78
frozen mixed vegetables .78
4 packages frozen spinach 3.52
sour cream 1.28
half and half .88
cream cheese 1.00
2 lbs cheddar cheese 5.48
margarine .78
bacon 2.48
brown gravy packet .28
country gravy packet .40
grape jelly 1/57
cilantro .42
red bell pepper .48
5 Roma tomatoes .78
2 yellow onions .46
2 loaves cheap sandwich bread 1.36
flour tortillas 1.88
3.33 lbs apples 2.60
iceberg lettuce 1.28
4 bananas .85
1 lb mushrooms 1.88
1 loaf good bread 1.57
Total after tax: 39.15

One of the keys to success with sticking to a food budget is meal planning. How will you know what you need at the store if you don't plan it out? A list and a plan keep you from wandering the aisles and grabbing whatever looks good. Some tips on meal planning:

1. Keep a list of things you need. If you use the last egg, write eggs on the list. This is especially important for staples like sugar and flour and for rare purchases like spices. I have a list that has a magnet on the back and I keep it on the fridge for easy access. If I don't write it down as soon as I think of it, the idea is gone forever.

2. Go through the fridge and see what needs to be used up. Leftover ham? A jar of sauce close to it's expiration date? Try to plan those things into your meals so nothing goes bad. Like my momma always says, "The most expensive food is the food that gets wasted."

3. Make a menu master list. Start writing down the foods your family likes. I keep mine taped inside a kitchen cupboard and I refer to it every time I make a menu. See? Here it is:
I think this is the hardest part of menu planning. It's the age old question, "What's for dinner?" But planning ahead of time is so much easier than having to ask yourself that question at 5:00 with whiny kids and an empty fridge. And keeping a master list makes it that much easier...ideas right at your fingertips!

4. Add variety. Obviously you don't want to have soup every night for a week. I try to think of a chicken/beef/pork dish, something meatless, different ethnic foods like Mexican or Thai, something easy for a busy night, a new recipe we've never tried, what starch/side dish it will be served with... you get the idea.

5. Balance the cost per meal. Sometimes I want to try something new that requires buying a lot of special ingredients. Sometimes I want a nice cut of meat. How can I buy those things and still stay on budget? If one meal is pricey, I serve a cheap meal the next day to make up the difference. One night we'll have roast, then the next we have pancakes. Then things stay under control. This week the splurge was spinach enchiladas (did you see how many ingredients I had to buy to make those?) and the savings meals were hamburger hash and potato soup.

6. Stay flexible. Have you heard that from me before? Ha ha. I don't assign a certain day to each meal. I just choose seven meals, buy what I need for them and eat them when the mood hits. If I decide I want something I don't have on the menu and I have the ingredients to make it, I just save the meal I skipped and add it to the next menu.

Oh, and I have to share my cornbread recipe. It is my absolute favorite!

Buttery Cornbread
2/3 cup softened butter or margarine
1 cup sugar
3 eggs
1 2/3 cup milk
2 1/3 cups flour
1 cup cornmeal
4 1/2 teaspoons baking powder
1 teaspoon salt

Cream butter and sugar. Add egg and milk. Combine dry ingredients and add to wet. Pour in a greased 9x13 pan and bake at 400 degrees for 22-27 minutes, until toothpick inserted in center comes out clean.

I'm starting a new running total since I didn't post last week. Besides, it's a new month, new budget. Right? When I did my February budget analysis, groceries came in at about $175. Under budget...yeah!

Monthly Budget: $200
Spent this week: $39.15
Money left for the month: $160.85

Click HERE to read Cheap Eats Week 5: Budget-Friendly Dinner Ideas

**Just had to add that the Spinach Enchiladas were disgusting. My husband stoically ate one. They were that bad.


  1. Thanks Jennifer-
    We have been spending almost $800 a month on food. I need to be a little better about cutting the costs. Can you share some idea on inexpensive snacks?

  2. Thanks for this post. We have been spending almost $800 a month on food. Can you maybe do a post about inexpensive snack ideas? That would help a ton for us too. I think all the fruit we go through really adds up.

  3. @Tamber I wrote a whole post a couple weeks ago about snacks:

    Hope that helps!

  4. We keep a small dry erase board on the fridge to write down things we run out of. It's a necessity!

    We also plan out what meals we are making that week (but not which day). It's a pain to make that list sometimes, but much better than trying to decide every night what to make!

    I need to start doing more of #2 & 6!

  5. @Tamber In Provo, the best thing to do to cut costs on produce is to keep track of the sales ads at Buy Low. They have THE BEST deals on produce...but I don't like to shop there, so I price match at WalMart. I miss living in Provo because of the great deals I used to get there!

  6. Thanks for doing this series! I can't exactly stick to $200 a month (even just for two people), since Tasmanian food prices are a bit higher (island living, what are you gonna do?), but the tips on meal planning, smarter shopping, and whatnot have been SUPER helpful.
    One thing I've been doing more of is buying produce that is "special" (about to go off or damaged in some way so they can't sell it for full price) and use it right away or freeze it.

  7. @Firefly Good! I am so glad it's helping you. This is exactly what I was doesn't matter what the $$ amount is, it's the ideas behind it that anyone can stick to no matter how many people in the family or the cost of living.

    It's snowing something awful outside and I'm thinking I might be willing to pay more for food to live on an island right about now. :)

    Thanks for the comment!

  8. These are great ideas! I already follow a lot of them but the others are great to add!

  9. Too bad about the Spinach Lasagna! I hate trying a new thing (especially one that takes special, more expensive ingredients) and not having it turn out.

  10. Is this $200 per month TOTAL or $200 per month for dinner meals only?

  11. @bac.726 It's $200 TOTAL. We eat oatmeal for breakfast and leftovers or simple foods for lunch, so they don't add a lot to our budget.

  12. I wish I lived where you do...those prices are amazing!

    1. Yeah, it is nice to live somewhere with a low cost-of-living. The downside is that people don't earn as much income here. So it probably evens out.


Hey readers! Leave me a note... I read each and every comment and I love to hear from you!